Masz problem z włosami? Zadzwoń i umów wizytę.
Jeśli jesteś tu nie przypadkiem i zmagasz się z problemem wypadania włosów to najprawdopodobniej możemy Ci pomoc. Nieprawidłowe odżywianie, stres, zaburzenia hormonalne, geny, coraz większe zanieczyszczenie środowiska oraz stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów, często zbyt „agresywnych” – to czynniki, które potęgują problem z włosami i skórą głowy. Nasza wiedza i doświadczenie pozwala nam na postawienie trafnej diagnozy, która jest kluczem do odpowiedniego leczenia.
- Nasi pacjenci obserwują zadowalające efekty leczenia już po 4 tygodniach,
- komputerowe badanie włosów i skóry głowy, szczegółowa diagnoza i szybkie efekty leczenia.
Szukasz specjalisty od włosów?
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego gabinetu.
Postępujące przerzedzanie włosów dotyczy ludzi na całym świecie. Z różnych przyczyn gęstość włosów ulega zmniejszeniu i liczba włosów znajdujących sią na centymetrze kwadratowym stopniowo obniża się, odslaniając coraz więcej skóry głowy. Pacjenci zgłaszający się do mojego gabinetu nazywają ten problem „pogłębiającymi się prześwitami”. Przerzedzenie włosów jest konsekwencja długotrwałego, czasami źle leczonego wypadania włosów lub obniżenia aktywności cebulek włosowych (nawet kiedy pacjent nie zauważył większego wypadania włosów).
Zmienia się wtedy średnica włosa i pojawiają się „prześwity”. Może też występować wydłużenie fazy pośredniej i fazy spoczynku w cyklu aktywności mieszka włosowego, co zaskutkuje mniejszą liczbą włosów w fazie wzrostu. Dlatego tak ważna jest dobra diagnoza bo przyczyn przerzedzania włosów jest wiele.
Kilka slow o cyklu życia włosa.
Wzrost, życie, śmierć i ponowny wzrost włosa przebiega w trzech podstawowych fazach. Pierwsza faza anagenowa to czas, w którym włos rośnie. Ta faza trwa około trzech lat. Po pierwszej fazie następuje kolejna faza (katagenowa), która trwa krótko bo około dwóch tygodni. Trzecia faza zwana faza spoczynku (telogenową) trwa 3-4 miesiące. W tym czasie włos wypada i macierz włosa zaczyna swą aktywność od początku znowu do pierwszej fazy anagenowej. Należy pamiętać, ze cykle poszczególnych mieszków są różne, wiec stosunek mieszków w różnych fazach wzrostu jest zmienny. U zdrowej osoby jest ok 85% mieszków w fazie anagenowej, 1% w fazie katagenowej, a pozostałe w fazie telogenowej.
Trichoskopia i trichogram
Trichoskopia to badanie nieinwazyjne wykonywane na każdej wizycie w naszym gabinecie. Jest to komputerowe badanie włosów i skóry głowy. Kamera pozwala ocenić stan mieszków włosowych i łodygi włosa. Przydatność tego badania znajduje potwierdzenie przy każdym rodzaju łysienia. Badanie jest szczególnie ważne przy ocenie stanu pacjenta i efektów leczenia.
Trichogram to badanie korzeni włosów i poszczególnych faz cyklu włosowego. Polega na pobraniu od 50 do 100 włosow ze skóry głowy i brzegów ogniska łysienia i badaniu ich pod mikroskopem. Badanie daje informacje na temat aktywności choroby oraz typu wypadania włosów. Oznaczamy włosy w fazie wzrostu i w fazie spoczynku. Zaburzenie tych proporcji powoduje patologiczne wypadanie włosów.
Nie należy obawiać się tego badania( nie jest wykonywane jako rutynowe). Pobranie nawet 100 włosow w stosunku do całkowitej ilości absolutnie nie wpływa na stan owłosienia.
Leczymy wypadanie włosów po COVID 19
Wypadanie włosów po COVID -19 związane jest z łysieniem telogenowym, czyli skróceniem fazy wzrostu włosa, duża część mieszków włosowych przechodzi w fazę spoczynku. Nadmierne wypadanie włosów a nawet łysienie możemy zaobserwować nawet kilka miesięcy po przebytym zakażeniu. Do takich wniosków doszli lekarze z Wuhan. Nadmierne wypadanie włosów obok utraty węchu, smaku i przewlekłego zmęczenia to długoterminowe skutki zakażenia koronawirusem tzw. ” długi ogon COVID – 19 „.
W naszym gabinecie pomogliśmy już wielu pacjentom borykającym się z ” wypadaniem włosów po COVIDZIE ” dotyczy to łysienia telogenowego ale również plackowatego. Podczas infekcji koronawirus wywołuje reakcję autoimmunologiczną, która niszczy własne mieszki włosowe.
Proces wypadania włosów rozpoczyna się zwykle 2-3 miesiące po wyzdrowieniu ale mamy pacjentów u których rozpoczął się po 6 miesiącach. Łodyga włosa wraz z obumierającą cebulką oddziela się od brodawki włosa i wypada ( to w dużym uproszczeniu)
Wypadanie włosów po COVIDZIE jak leczyć ?
Najważniejsza jest szybka reakcja pacjenta i zgłoszenie się do specjalisty. Domowe sposoby leczenia nie pomagają. Po COVIDZIE utrata włosów może postępować bardzo szybko. Odpowiednim leczeniem możemy spowolnić proces utraty włosów i przyspieszyć wzrost nowych.
Leczymy łysienie androgenowe kobiet
Za ten rodzaj łysienia kobiet odpowiadają męskie hormony płciowe, które wpływają negatywnie na mieszek włosowy. W większości przypadków ten rodzaj łysienia dziedziczymy po naszych przodkach. Androgeny, takie jak testosteron to typowe męskie hormony płciowe. Mimo, że u kobiety dominują estrogen i progesteron, to również testosteron płeć piękna posiada. U zdrowych kobiet androgeny są zbilansowane przez odpowiednie ilości żeńskich hormonów i ich obecność nie prowadzi do występowania jakichkolwiek zaburzeń. Problem zaczyna się wtedy gdy u pacjentki pojawia się nadmiar męskich hormonów płciowych. Obserwujemy wtedy problemy z regularnością miesiączki, trądzik i wypadanie włosów. Mieszki włosowe uwrażliwione są na działanie hormonów DHT. Włosy rosną coraz wolniej, coraz krótsze i coraz cieńsze.
Łysienie androgenowe dotyczy najczęściej kobiet po 25 roku życia. Utrata włosów pojawia się w środkowej części głowy i stopniowo się rozszerza tzw. poszerzanie się przedziałka z zachowaniem 2-3 cm owłosienia w okolicy czołowej.
Leczymy łysienie androgenowe mężczyzn
Najczęściej spotykane łysienie to łysienie androgenowe, w większości przypadków uwarunkowane genetycznie. Dotyczy mężczyzn jak i kobiet około 90% zdiagnozowanych przypadków łysienia to właśnie łysienie androgenowe. Za ten rodzaj łysienia odpowiedzialny jest dihysrotestosteron DHT powstający z testosteronu pod wpływem enzymu 5-∝ reduktazy co prowadzi do stopniowego zcieńczenia włosa i w konsekwencji do jego zaniku. Pierwsze objawy łysienia typu męskiego mogą pojawić się już u nastolatków. Cofa się linia włosów (coraz wyższe czoło), pojawiają się zakola i łysina na czubku głowy. Ten rodzaj łysienia określony jest skalą Hamiltona.
Co leczymy w naszym gabinecie?
-łysienie androgenowe mężczyzn,
-łysienie androgenowe kobiet,
-łysienie plackowate dorosłych i dzieci,
-łysienie telogenowe,
-łysienie psychogenne,
-łysienie okresowe,
-łysienie polekowe,
-łysienie poporodowe,
-łojotokowe zapalenie skóry,
-łuszczyca skóry głowy,
-łupież tłusty i suchy,
-grzybica skóry głowy.
Leczenie łuszczycy
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. Wiąże się z mało estetycznymi objawami. Stan zapalny często rozlewa się na okolice brwi, czoła i przestrzeni za uszami.
Łuszczyca jest często mylona z grzybicą, łojotokowym zapaleniem skóry lub atopowym zapaleniem skóry. W naszym gabinecie pacjent dowie się jak pozbyć się zmian skórnych i jaką dietę stosować aby na długi czas zapomnieć o przykrych dolegliwościach.