Wypadanie włosów po COVID -19 związane jest z łysieniem telogenowym, czyli skróceniem fazy wzrostu włosa, duża część mieszków włosowych przechodzi w fazę spoczynku. Nadmierne wypadanie włosów a nawet łysienie możemy zaobserwować nawet kilka miesięcy po przebytym zakażeniu. Do takich wniosków doszli lekarze z Wuhan. Nadmierne wypadanie włosów obok utraty węchu, smaku i przewlekłego zmęczenia to długoterminowe skutki zakażenia koronawirusem tzw. ” długi ogon COVID – 19 „.

W naszym gabinecie pomogliśmy już wielu pacjentom borykającym się z ” wypadaniem włosów po COVIDZIE ” dotyczy to łysienia telogenowego ale również plackowatego. Podczas infekcji koronawirus wywołuje reakcję autoimmunologiczną, która niszczy własne mieszki włosowe.

Proces wypadania włosów rozpoczyna się zwykle 2-3 miesiące po wyzdrowieniu ale mamy pacjentów u których rozpoczął się po 6 miesiącach. Łodyga włosa wraz z obumierającą cebulką oddziela się od brodawki włosa i wypada ( to w dużym uproszczeniu)

Wypadanie włosów po COVIDZIE jak leczyć ?

Najważniejsza jest szybka reakcja pacjenta i zgłoszenie się do specjalisty. Domowe sposoby leczenia nie pomagają. Po COVIDZIE utrata włosów może postępować bardzo szybko. Odpowiednim leczeniem możemy spowolnić proces utraty włosów i przyspieszyć wzrost nowych.